Wprowadźmy Startynki!


Czerwone światło. Kierowcy wpatrują się w sygnalizator. Ile czasu pozostało do zielonego? Czy nie bezpieczniej by było, gdybyśmy z wyprzedzeniem wiedzieli kiedy zmieni się światło? Zamiast skupiać całą uwagę na sygnalizatorze, kierowcy zauważali by to co się dzieje wokół auta. Spóźniony pieszy, rower – o wypadek nietrudno.

Bywają także odwrotne sytuacje. Zapala się cenne zielone światło. Kierowca przed nami zagapił się i stoi w miejscu. Zielone trwa tylko 7 sekund. Irytacja, trąbienie, stres. Po co to komu?

Startynka jest urządzeniem odliczającym czas do zmiany świateł

Wprowadźmy startynki – urządzenia wskazujące czas do zmiany świateł oraz szybkość którą należy jechać by zdążyć do następnego zielonego światła.

Magazyn “Motor” przeprowadził eksperyment by sprawdzić jak Startynki wpływają na przepustowość na drodze oraz niebezpieczne zachowania. Okazało się, że na światłach wyposażonych w Startynkę średnio na każdym zielonym przejeżdżają o trzy auta więcej oraz cztery razy mniej aut przejechało na czerwonym świetle.

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu wyliczył, że dzięki wyświetlaczom przepustowość testowego skrzyżowania poprawiła się nawet o 70 aut na godzinę dla każdego pasa ruchu.

Według Piotra Jurczyka z opolskiego MZD, gdzie działają już trzy tego typu urządzenia, poprawiły one przepustowość na skrzyżowaniach o 20 procent.

To dobre rozwiązanie. Z pewnością upłynnia ruch. Dziś kierowcy podczas oczekiwania na czerwonym świetle często się „wyłączają” albo sięgają po telefon komórkowy. Startynki pomogłyby w przygotowaniu się do jazdy, nim jeszcze zapali się zielone światło. Kiedy zaś kierowca zbliża się do skrzyżowania i widzi, że za dwie czy trzy sekundy zapali się czerwone, nie będzie przyspieszał. – Andrzej Kalitowicz, prezes fundacji „Kierowca Bezpieczny”

Zysk dla kierowców jest oczywisty. Ale z wprowadzenia Startynek skorzystają wszyscy. Mniejsze zużycie paliwa skutkuje niższą emisją spalin.